رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷
  • کد خبر : ۲۶۲۱
  • چاپ خبر : “جشنواره ملی مستند زاینده‌رود” کلید می‌خورد
همزمان با جاری شدن زاینده‌رود؛

“جشنواره ملی مستند زاینده‌رود” کلید می‌خورد

برگزاری جشنواره ملی مستند زاینده‌رود با جاری شدن دوباره زاینده‌رود مصادف شده است.

اصفهان‌فا – محمد حسین لطیفی گفت: جای خوشحالی دارد که برگزاری جشنواره ملی مستند زاینده‌رود با جاری شدن دوباره زاینده‌رود مصادف شده است. امیدوارم زاینده‌رود را برای همیشه جاری ببینیم.
این کارگردان امروز(یکشنبه) در نشست خبری نخستین جشنواره ملی مستند زاینده‌رود با بیان اینکه امروزه بخش بزرگی از داوری‌ها با سلایق شخصی انجام می‌پذیرد، گفت: امید است در این جشنواره کمتر شاهد تأثیر و نفوذ سلیقه‌ها در انتخاب و داوری باشیم تا داوری‌ها آزادتر و هدفمند باشد.
وی در خصوص اهداف و دستاوردهای این جشنواره ملی افزود: امروز شاهد اتفاق خوبی هستیم که اصفهان در انجام آن پیشرو بوده است. برگزاری چنین رویدادی آن هم توسط بخش خصوصی گویای وجود نیاز به مستندسازی و مستندسازان در جامعه و به ویژه اصفهان است.
این فیلم‌ساز با اشاره به برگزاری این جشنواره توسط بخش خصوصی تصریح کرد: در بخش خصوصی اهداف به شکل بلندمدت و بهتری دنبال  می‌شود و این موضوع سبب ایجاد انگیزه و پشتکار در روحیه عوامل اجرایی آن می‌شود. این موضوع نوید برنامه‌های بهتر در ادامه‌ کار خواهد بود.
لطیفی ادامه داد: به نظرم اگر سینمای ما صنعتی بشود، موفق‌تر از این خواهد بود. اگر بخش خصوصی وارد عمل بشود حتماً درآمدزایی بهتری نیز از این صنعت کسب خواهد شد.
وی افزود: افراد اقتصادی و موثر فراوانی در اصفهان وجود دارند که پتانسیلی برای برگزاری امور فرهنگی در اصفهان هستند.
این کارگردان اظهار کرد: بهترین خبری که در یک سال گذشته شنیده‌ام، بازگشت مجدد آب به زاینده‌رود بود. جای خوشحالی دارد که  برگزاری این جشنواره نیز با این اتفاق خوب مصادف شده است. امیدوارم زاینده‌رود را برای همیشه جاری ببینیم.
وی ادامه داد: با آوردن نام اصفهان، واژه فرهنگ در ذهن مخاطب جاری می‌شود، بسیار مهم است که فیلم‌ساز و مستندساز اصفهانی به این اهم نگاه ویژه داشته باشند. جشنواره‌های این چنینی زمینه‌ساز فضایی برای تعامل فرهنگی هنری، آشنایی‌ها و گفتگوها است. بسیار مهم است که از این فضا برای ارایه کار هنری به بهترین شکل استفاده شود. در حقیقت همین جشنواره‌ها مقدمه و پایه گفتگوی تمدن‌ها هستند.
همچنین خشایار محمودآبادی از اعضای هیئت‌داوران جشنواره ملی مستند زاینده‌رود گفت: در بخش بین‌المللی جشنواره از دو کشور ایرلند و لبنان نزدیک به ۲۰ اثر در قالب فیلم مستند بلند برای نمایش انتخاب‌ شده است که در مرحله آماده‌سازی برای پخش قرار دارد.
همچنین نرگس صابری، دبیر اجرایی جشنواره در این خصوص تصریح کرد: اولین جشنواره ملی مستند زاینده‌رود در سه بخش ملی، ویژه و مهاجرت برگزار خواهد شد. بخش جانبی این جشنواره شامل بازار فیلم جشنواره، برگزاری مراسم تجلیل و بزرگداشت سینماگران و مستندسازان شاخص، برگزاری نمایشگاه عکس، نمایش فیلم‌های بین‌الملل (غیررقابتی) با هدف شناسایی آثار مستند مؤثر در برقراری روابط برون مرزی به منظور ایجاد تعاملات مشترک خواهد بود.
وی ادامه داد: در بخش ملی از بین حدوداً ۴۰۰ اثر، نزدیک به ۱۵ اثر با موضوع آزاد، و در بخش ویژه ۱۰ اثر و همچنین در بخش مهاجرت نزدیک به ۳۰ اثر با نظر هیئت انتخابی جشنواره به هیئت‌داوران معرفی شده است.
افتتاحیه‌ جشنواره ملی مستند زاینده‌رود  ۲۷ دی ماه در گلزار شهدا برگزار خواهد شد. همچنین ۲۷ و ۲۸ دی ماه زمان اکران فیلم‌ها در مجموعه فرهنگی فرشچیان است. اختتامیه این جشنواره نیز۳۰ دی ماه در اتاق بازرگانی انجام می‌پذیرید.
منبع: ایسنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه